UNIKÁTNY ATLAS TATIER AJ V SPOLUPRÁCI S KATEDROU GEOGRAFIE A REGIONÁLNEHO ROZVOJA FPV UKF V NITRE

Vyšiel jedinečný a originálny Atlas Tatier, ktorý vznikal vyše 10 rokov.
V histórií je to vôbec prvé dielo tohto druhu, týkajúce sa Tatier ako celku. Jeho vytvorenie si vyžadovalo úzku spoluprácu vyše 100 odborníkov z obidvoch strán hranice. Atlas vznikol aj vďaka tomu, že pri jeho koncipovaní pomohli odborníci z Poľskej spoločnosti priateľov vied o Zemi, zo Správy TANAPu a ŠL TANAPu ako aj z akademických pracovísk či univerzít. Atlas Tatier je rozdelený podľa jednotlivých tém do siedmich častí, a to Tatry ako fyzickogeografický región, Klíma, Vodstvo, Geologická stavba a podzemné vody, Reliéf, Pôdy a Typy prírodného prostredia.

Témy sú prezentované v 28 samostatne vyberateľných veľkoformátových mapových listoch formátu A1, ktoré boli zoradené od všeobecných po podrobné. Mapy sú v mierke 1:100 000 a detailnejšie mapy aj vo väčších, podrobnejších mierkach. Celkovo atlas obsahuje 82 máp a ďalších 165 ilustrácií. Za zmienku stoja napríklad unikátne 3D vizualizácie podávajúce informáciou o tom, ako asi vyzerali Tatry počas posledného zaľadnenia, kedy dná dolín vypĺňali ľadovce.

Text atlasu je v troch jazykoch – poľsky, slovensky a anglicky. Týka sa to jednak všetkých máp ako aj sprievodného textu uvádzaného na jednotlivých mapových listoch a tiež všeobecného textu uvádzaného k jednotlivých kapitolám v brožúre formátu A5, ktorá je súčasťou veľkoformátového puzdra atlasu.

Prof. Boltižiar z Katedry geografie a regionálneho rozvoja FPV UKF v Nitre je spoluautorom geomorfologickej mapy, znázorňujúcej povrch Tatier, ktorá je publikovaná v atlase pod názvom „Reliéf“. Aj pre tento účel bol riešený v rokoch 2013-2014 na Katedre geografie a regionálneho rozvoja FPV UKF v Nitre medzinárodný projekt agentúry APVV s názvom „Geomorfologický výskum Tatier ako východisko pre poznanie súčasných zmien vysokohorského prostredia“. Neľahkej úlohy vytvoriť originálnu mapu celého územia Tatier sa zhostil spolu s poľskými geomorfológmi. Poľskú časť zostavili dr. Wojciech Raczkowski, dr.hab. Zofia Raczkowska, slovenskú prof. Martin Boltižiar)

Záverom možno konštatovať, že nový „Atlas Tatier – neživá príroda“ poskytuje veľkú inšpiráciu pre ďalšie výskumy vedeckým pracovníkom a bude určite hodnotným informačným zdrojom pre každého záujemcu o Tatry. Objednať sa dá cez stránku:http://tatrashop.com/produkt/8-atlas-tatier.html

Viac informácií bolo prezentovaných aj v hlavných správach RTVS na STV1 dňa 6.1.2016http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/9936/84223od 33 minuty.